fbpx

Fiszki – najlepsze – tanie, szybkie i bez wysiłku!

Zrób własne fiszki i naucz swoją pociechę na wesoło, a za to skutecznie!

OK, ale jak te fiszki zrobić?

1. Weź Papier

Świetny jest kolorowy papier do xero, np. TAKI. Ale fajny też jest zwykły biały jeśli chcemy coś narysować lub napisać kolorowym pisakiem.

 2. Wytnij Fiszki

Ja zazwyczaj proszę dzieci aby przecięły kartkę na pół, potem jeszcze raz na pół, i tak dalej, aż osiągniemy taki rozmiar fiszki jaki chcemy. Nie ma zasad. Tniemy jak chcemy!

3. Podpisz – Narysuj

Ważne aby fiszki były oznaczone z dwóch stron. Może to być słówko z jednej polskie i z drugiej angielskie albo rysunek i słówko.

 A tutaj znajdziesz propozycje gier i zabaw fiszkami z dziećmi:

Zabawa FISZKI rap

Układam fiszki ze słówkami z danego zakresu tematycznego, np. zawody, przed dziećmi. Następnie kilkakrotnie powtarzamy dane słowa (5, 6 słów), coraz szybciej rapując. Następnie, zaczynając od końca, zakrywam po jednej fiszce (i tak aż do pierwszej fiszki), nie przerywając rapu.

Zabawa Slowly, slowly

Jest to gra, która polega na powolnym odsłanianiu fiszki. Kto pierwszy odpowie po angielsku, jakie słowo prezentuje fiszka – zdobywa punkt.

Gra Kółko i krzyżyk

Jest to gra, która świetnie się sprawdza przy ćwiczeniu czasowników nieregularnych. Uczniowie pracują w parach. Każda para losuje po 9 fiszek. Układam je w trzech poziomych rzędach na dużej kartce papieru tak, by uczniowie widzieli polskie tłumaczenie. Obowiązują takie zasady jak w popularnej grze Kółko i krzyżyk. Wygrywa ten, kto jako pierwszy odsłoni trzy fiszki w jednej linii, podając pierwszą i drugą formę danego czasownika.

Fiszki z idiomami lub frazami

Zapisuję idiom wraz z przykładem jego użycia po angielsku na tablicy. Następnie uczniowie starają się odgadnąć trafne tłumaczenie.

Podsumowując, uważam, że fiszki skutecznie wspomagają trudny proces zapamiętywania słówek. Zapewniają skuteczność nauki zarówno wzrokowcom, jak i słuchowcom. Przy odrobinie chęci i systematyczności nauka z fiszkami to sposób na gwarantowany sukces.

FISZKI na lekcji z uczniami w każdym wieku:

Gramatyka na wesoło

Fiszki obrazkowe dla dzieci są zdecydowanie moimi ulubionymi, bo dają duże pole do popisu i można je wykorzystać do lekcji na każdy temat. Ja często wykorzystuję je do ćwiczenia zagadnień gramatycznych. Każde dziecko losuje po karcie ze zwierzątkiem, nie patrząc na obrazek. Następnie musi odgadnąć, jakim jest zwierzęciem. W tym celu zadaje pytania pozostałym dzieciom, które widzą obrazek, np. Have I got a tail?, Can I swim?, Can I climb? itd. To zmusza dzieci do porozumiewania się w języku angielskim, a ja na swoich lekcjach głównie na to kładę nacisk. Gdy lekcja jest np. o tym, co lubimy, dzieci losują fiszki i muszą opowiedzieć o tym, jaki mają stosunek do tego, co jest przedstawione na danym obrazku, np. I like tomatoes, I don’t like cucumbers itd.

Loteryjka – Najprostsza gra w zgadywanie. Wrzucamy karteczki do pudełka lub pojemnika (np. na szkolny lunch). Pierwszy gracz wyjmuje 1 kartkę (patrząc tylko na jedną stronę) i czyta czasownik. Jeśli wylosował stronę polską, musi podać wersję angielską, jeśli odwrotnie, słówko polskie. Jeśli gracz dobrze odgadnie słowo, zabiera karteczkę. Ten kto ma na koniec najwięcej karteczek wygrywa.W Loteryjkę można też zagrać układając karteczki tak aby wszystkie były do góry polską lub angielską wersją językową

  • Pociąg – Ustawiamy fiszki po kolei w rządku, dziecko samo albo razem z rodzicem nazywa rzeczy, coraz szybciej i szybciej.
  • Czego brakuje – Dziecko zamyka oczy a rodzic chowa jedną, dwie lub więcej kartek. Dziecko otwiera oczy i zgaduje czego brakuje.
  • Balonowy Młotek/Łapka na muchy (potrzebny jeden z tych przedmiotów) – Układamy fiszki obrazkami lub polskimi słówkami do góry, dziecko uderza dmuchanym młotkiem i zgaduje słówko angielskie.
  • Kółko – krzyżyk – rozkładamy 9 fiszek po 3 jak w konfiguracji do gry kółko-krzyżyk. Kto zgadnie trzy znaczenia pionowo, poziomo lub na ukos, ten wygrywa.
  • Word Hunt – polowanie na słówka – zamiast czekoladowych jajeczek wielkanocnych chowamy fiszki. Oczywiście odnalezienie np. 10 słówek i odgadnięcie ich znaczenia musi być nagrodzone jakąś niespodzianką!
angielski dla dzieci nauka, angielski zadania dla dzieci, program do nauki angielskiego dla dzieci online, ćwiczenia angielski dla dzieci,angielski online dla dzieci, angielski dla dzieci online, angielski dla dzieci online za darmo, angielski dla dzieci ćwiczenia online, nauka języka angielskiego dla dzieci online, nauka angielskiego dla dzieci online za darmo, ćwiczenia to be dla dzieci angielski, ćwiczenia po angielsku dla dzieci, angielski online dla dzieci za darmo,