fbpx

Wybór szkoły językowej nie musi być trudny.

Gdy jesteś rodzicem, to każdego dnia musisz podejmować większe i mniejsze decyzje. Co zrobić maluchowi na śniadanie? Jakie ubranie do przedszkola mu przygotować? Gdzie jechać na wakacje? Czy pozwolić mu nocować u kolegi? Pytania się mnożą. Ciągle musisz szukać na nie odpowiedzi.

Jakie decyzje jeszcze Cię czekają?

Codzienne wyzwania to jedno. Czekają Cię również te poważniejsze związane z rozwojem malucha. Istotne decyzje zaczynają się już na etapie szkoły rodzenia. Później musisz wybrać żłobek, przedszkole, szkołę. Czy to wszystko? Jeszcze nie, bo poza obowiązkowymi zajęciami wielu rodziców stara się inwestować w rozwój swoich pociech, wysyłając je na różne zajęcia dodatkowe. Jednym ze sposobów na to, aby dziecko lepiej poznało otaczający je świat, jest wysłanie go do szkoły języka angielskiego. Jak wybrać tę najlepszą? Lepiej opierać się na konkretnych jej cechach niż na opinii rodziców w internecie. Tak samo, jak z każdą inną usługą zawsze znajdzie się ktoś, komu coś będzie się nie podobało.

Pewnie zastanawiasz się teraz na tym, która szkoła językowa będzie odpowiednia dla Twojej pociechy. Zależy Ci na tym, żeby dziecko mogło się w tym miejscu dużo nauczyć, a jednocześnie, żeby atmosfera była przyjazna. Maluch, który już na wejściu zniechęci się do konkretnego języka, będzie negatywnie myślał o kolejnych lekcjach. Zapał do nauki zniknie na długo, a może nawet na zawsze. Wszystkie szkoły językowe obiecują szybką naukę, ciekawe metody, przyjemną atmosferę i zajęcia w niewielkich grupach. Jak wśród nich znaleźć taką, która naprawdę spełni Twoje oczekiwania? Pomożemy Ci w tym. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twoje dziecku unikniecie rozczarowań.

Na co powinnaś zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej?

Zacznij od uświadomienia sobie rzeczy oczywistej. Nauka języka – trwa. To jest proces. Nie wierz w obietnice, że dziecko będzie płynnie mówiło po angielsku po miesiącu i będzie miało akademicki zasób słów. Z wielu przyczyn jest to po prostu niemożliwe. Gdy już to wiesz, to teraz pora na kolejne punkty.

Zapytaj znajomych, co sądzą o szkołach swoich dzieci

Znajomi w takich opiniach może nie są obiektywni, ale za to szczerzy. Bez wahania potrafią wymienić wszelkie plusy i minusy danej placówki. Pytaj przede wszystkim o to, czy ich maluchy poczyniły postępy od zapisania ich do szkoły, czy chętnie do niej chodzą i czy wykonują zadane ćwiczenia. Pamiętaj, że jest to miejsce do nauki, a nie do zabawy. W związku z tym nie powinny Cię odstraszać informacje o powtórkach, czy o dużych ilościach materiału do opanowania. Mądrzy nauczyciele dopasowują program nauczania y do możliwości dzieci. Te wszystkie informacje powinnaś przyjmować z pozytywnych nastawieniem, ponieważ są one dowodem na to, że szkoła faktycznie przykłada się do przekazywania młodym uczniom wiedzy.

Poczytaj o samej szkole

Niektórzy uważają szkołę językową za dobry biznes. Dlatego otwiera się coraz więcej placówek. Jednak nie każda nowa szkoła ma odpowiedni poziom. Sprawdź na stronie, czy dane miejsce się rozwija, czy ma w swojej ofercie jakieś nowe propozycje. Zobacz, czy oferuje więcej niż jedną metodę nauczania albo dodatkowe atrakcje dla dzieciaków takie jak na przykład półkolonie, albo darmowe warsztaty. To wszystko jest dowodem, że placówce zależy na tym, żeby dzieci poza nauką miały też inne rozrywki. Poczytaj również o tym, jacy są w niej nauczyciele, jakie mają doświadczenie i ukończone kursy.

Zapoznaj się z profilem edukacji językowej

Co to takiego? To po prostu zakres zajęć. Sprawdź, do dzieci w jakim wieku, skierowana jest jej oferta. Czy szkoła językowa prowadzi również zajęcia dla osób dorosłych? Im szerszy zakres, tym lepiej. Warto jest wybrać takie miejsce, które będzie wspierało Twoją pociechę na każdym etapie jej rozwoju. Dlatego zachęcamy Cię do spojrzenia, czy oferta danej placówki edukacyjnej jest spójna. Na przykład w naszej szkole językowej Union Jack mamy następujące zajęcia:

  • Pick Up (dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat);
  • Clever (dla maluchów od 7 do 14 roku życia);
  • Exam (zajęcia skutecznie przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty);
  • lekcje dla osób dorosłych.

Metoda nauki na każdym etapie jest dopasowana do możliwości oraz do zainteresowań uczestników kursu. Taki podział zajęć sprawia, że dzieci, które ukończyły jeden kurs, mogą się zapisać na kolejny w tej samej szkole. Jest to bardzo duża zaleta, ponieważ maluch nie musi zmieniać środowiska i kolejny rok nauki nie jest dla niego szokiem i stresem.

Czy szkoła oferuje  lekcję pokazową?

Nikt nie lubi kupować czegoś, czego nie wypróbował. Salony samochodowe mają w swojej ofercie jazdy próbne, a szkoły językowe darmowe lekcje. Dzięki temu dziecko od razu może ocenić, czy takie zajęcia się mu podobają, czy chciałoby się w danej szkole uczyć. Taka lekcja próbna jest dobrym pomysłem również dla osób dorosłych.

Na lekcji próbnej odbywa się rozmowa z metodykiem. Jego obowiązkiem jest ocena poziomu znajomości języka. Jeżeli zajęcia mają być skierowane do dziecka, to rozmowa prowadzona jest z rodzicem. Możesz wtedy podzielić się ze szkołą swoimi oczekiwaniami oraz opowiedzieć o wcześniejszej edukacji językowej swojego dziecka. 

Częstotliwość i czas trwania zajęć

Pewnie doskonale wiesz o tym, że dzieci bardzo szybko się nudzą. Dlatego zajęcia skierowane do maluchów nie mogą być zbyt długie. W szkole językowej Union Jack lekcje dla najmłodszych, czyli dla uczestników w wieku od 4 do 6 lat trwają 45 minut. Wydaje się długo, ale zajęcia polegają na nauce przez zabawę, więc czas mija błyskawicznie.  Lekcje są raz w tygodniu.

Metody nauczania

Ten punkt jest bardzo istotny z wielu względów. W Union Jack stosujemy do nauki słówek metodę English Code. Polega ona na tym, że dzieci otrzymują wyrazy na różnokolorowych fiszkach i powtarzają je sześć razy. Pierwsza powtórka jest na lekcji, druga w domu tego samego dnia, a ostatnia na zajęciach trzy miesiące po przedstawieniu dziecku słówka. 

Zweryfikuj również, czy wybrana przez Ciebie szkoła językowa, oferuje dodatkowe materiały do nauki lub dostęp do platformy online. Takie udogodnienia w znacznych stopniu ułatwiają dzieciom przyswajanie wiedzy. 

Jakie są ceny?

Chociaż pewnie zaraz powiesz, że rozwój dziecka jest najważniejszy, to mimo wszystko warto sprawdzić, czy dana placówka nie obciąży zbytnio Twojego domowego budżetu. Zobacz również, czy szkoła językowa oferuje jakieś promocje. Wiele placówek edukacyjnych w swojej ofercie ma taką opcję, że przy wykupieniu zajęć na przykład na rok lub na semestr, cena jest niższa. 

Dokładnie przeczytaj ofertę wybranej przez Ciebie szkoły. Koniecznie zobacz, co znajduje się w podanej cenie, a za co będziesz musiał ewentualnie dodatkowo dopłacić.

Podsumowanie

Jak wybrać szkołę językową dla dziecka? Przede wszystkim z głową. Sprawdź wszystkie wymienione przez nas powyżej punkty. Pamiętaj też o tym, że to dziecko będzie się w niej uczyło, a nie Ty. Dlatego weź pod uwagę jego zdanie po pierwszej lekcji próbnej. Nauka języka powinna być dla niego przyjemnym doświadczeniem, a nie kolejnym niechcianym obowiązkiem.